مجله اینترنتی حنانه

سلامت، پوست و زیبایی، تناسب اندام، پزشکی و دارویی

چه میوه هایی قند بالایی دارند

  • گروه مجله اینترنتی حنانه

استفاده از میوه ها همیشه بی خطر نیست. گاهی به دلیل وجود بیماری، خوردن برخی میوه ها می تواند مضر باشد. مثلا افرادی که مشکل روده و یا قند خون بالایی دارند نمی توانند از تمام میوه ها استفاده کنند.پس بهتر است اطلاعات بیشتری از خواص میوه ها را بدانیم چرا که این آگاهی می تواند جهت پیشگیری و بهبود کمک کننده باشد.

قندی ترین میوه‌ها را بشناسید: میوه ها بخشی خوشمزه و بسیار مهم از یک رژیم غذایی محسوب می شوند. میوه ها منبعی فوق العاده برای فیبر، آنتی اکسیدان ها و سایر مواد شیمیایی گیاهی هستند. میوه تازه منبع خوبی برای انرژی پایدار است. میوه کامل حاوی فیبر و دیگر مواد مغذی است که به بدن اجازه می دهد هر چه بیشتر احساس سیری را تجربه کرده و با گذشت زمان به آرامی قند را جذب کند اما کدام میوه‌ها بیشترین میزان قند را دارند؟ در میان میوه ها نیز برخی گزینه ها می توانند بهتر از دیگران باشند. از آنجایی که میوه های خشک شده و آبمیوه ها حاوی سطوح بالاتر قند هستند، میوه کامل تازه به طور کلی انتخاب بهتری محسوب می شود. در حال حاضر، بسیاری از مردم جهان بیش از اندازه قند مصرف می کنند که موجب التهاب، افزایش وزن، و بسیاری مشکلات سلامت دیگر می شود. اولویت بندی میوه های کم قند می تواند به کنترل مصرف قند کلی نیز کمک کند. فهرست زیر به طور کلی دامنه محتوای قند میوه ها را نشان می دهد. با این وجود، میزان قند موجود در یک میوه می تواند با توجه به شرایط رشد، گونه ها و رسیدگی بسیار متفاوت باشد.

چه میوه هایی قند بالا دارند

میوه هایی با کمترین محتوای قند: آووکادو، لیمو و لیمو ترش، ریواس، تمشک، شاه توت.

میوه هایی با محتوای قند کم تا متوسط: توت فرنگی، ملون، پاپایا، هندوانه، هلو، شلیل، بلوبری، طالبی، نارگیل، سیب، زردآلو (تازه و نه خشک شده)، گریپ فروت.

میوه هایی با محتوای قند متوسط تا زیاد: آلو، پرتقال، کیوی، گلابی، آناناس.

میوه هایی با بیشترین محتوای قند: نارنگی، گیلاس، انگور، انار، انبه، انجیر، موز، لیچی میوه خشک شده (مانند کشمش، زردآلو خشک شده، آلو).

میوه های مضر برای بیماران دیابتی:

دیابت بیماری است که در آن فرد باید به کنترل قند خون خود بپردازد .قند برخی میوه ها زیاد می باشد که استفاده از این میوه ها می تواند برای افراد دیابتی خطرناک باشد. میوه ها از نظر تغذیه ای دارای ارزش بالایی هستند. 

انبه: میوه انبه برای شما بسیار مفید است. انبه حاوی فیبر و دیگر مواد مغذی مورد نیاز بدن شماست. اما این میوه حاوی قند طبیعی هم هست که تا حدی میزان قند آن بیشتر از میوه های دیگر است. به عنوان مثال یک انبه حاوی 45 گرم قند است که مقدار زیادی است. اگر در حال کنترل وزن خود یا میزان قند مصرفی خود هستید، انبه انتخاب مناسبی برایتان نیست. می توانید دو برش کوچک از انبه را بخورید و بقیه آن را برای بعد بگذارید. بعضی از میوه ها برای افراد دیابتی خطرناک است.

انگور: یک پیمانه انگور دارای حدودا 23 گرم قند است. گذاشتن مقدار زیادی انگور در دهان نیز راحت است. اگر انگورها را نصف کرده و فریز کنید، سرعت خوردنتان کمتر خواهد شد. در این حالت یک میوه طراوت بخش خواهد بود که در تابستان گرم می توانید از خوردن آن لذت ببرید و خوردن آن نیز به این شکل کمی بیشتر طول می کشد. با این حال اگر دیابت دارید در خوردن انگور هم احتیاط کنید.

گیلاس: گیلاس یک میوه شیرین است و این نشان دهنده وجود قند در آن است. یک پیمانه گیلاس حاوی 18 گرم قند است. اگر یک ظرف بزرگ را پر از گیلاس کنید، مطمئنا متوجه نخواهید بود چه میزان از این میوه خورده اید. بنابراین قبل از شستن این میوه و آماده کردن آن به عنوان یک میان وعده میزان آن را با دقت بیشتری انتخاب کنید تا دقیقا بدانید چه مقدار قند مصرف کرده اید.

گلابی: یک گلابی متوسط 17 گرم قند دارد.اگر سعی دارید مصرف قند خود را کاهش دهید، یک گلابی کامل را نخورید. بهتر است چند قطعه گلابی را با ماست کم چرب بخورید یا به سالاد خود اضافه کنید.

هنداونه: یک قاچ متوسط از این میوه تابستانی 17 گرم قند دارد. هندوانه حاوی مقدار زیادی آب است و سرشار از یک ماده معدنی به نام الکترولیت electrolyte است که بدن پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای شارژ شدن به این ماده معدنی نیاز دارد. بهتر است فقط یک یا دو قطعه از این میوه بخورید.

انجیر: انجیر یکی از میوه هایی است که قند خون بالایی دارد دو انجیر متوسط حاوی 16 گرم قند هستند.اگر در حال کنترل قند خود هستید، دو انجیر را نصف کنید و کمی پنیر بز روی آن بریزید تا یک ماده غذایی سرشار از پروتئین داشته باشید. یا می توانید مقداری از آن را در سس استفاده شده برای پخت گوشت بدون چربی، مانند گوشت مرغ، استفاده کنید.

 

  • نمایش : ۳۷۶
  • و خوب می دانی وقتی کاری را شروع می کنی که صحیح است و راهی را که می روی و حرفی که می زنی برای رضای خداست، نتیجه اش قطعا عالی است، هرچند که ظواهر، آن را بپوشانند زیرا یقین داری که روزی خورشید، رخ از حجاب بر خواهد گرفت و چشمان غافلان و ظاهر بینان را به روی حقیقت خواهد گشود. چون ایمان داری که هر کس سرانجام راه به خدا واگذاشت، خدا او را تنها نگذاشت و هر که دستش را به دست او داد از این آشفته بازار،که گم گشتگانش بسیارند، به سلامت باز آمد.(دکتر آزمندیان)