مجله اینترنتی حنانه
سلامت، پوست و زیبایی، تناسب اندام، پزشکی و دارویی

چگونه یک کارآفرین موفق باشیم( هوش کارآفرینی)

کارآفرینی

کارآفرینی یک علم و مجموعه‌ای از مهارت‌هاست که ابتدا باید آن را در خود ایجاد کرد، و این تغییر به واسطه سبک زندگی کارآفرینانه است. هنگامی‌که یک فرد بتواند برای خود کسب‌وکاری ایجاد نماید و بتواند آن را مدیریت کند، قطعاً می‌تواند برای دیگران هم شغل ایجاد نماید. در غیر این صورت کارآفرینی مسیر بسیار سختی برای او خواهد بود. فردی که سبک زندگی کارآفرینانه را انتخاب کرده است، همیشه به دنبال یک فرصت و یک ایده است و اگر نتواند آن را بیابد، آن را می‌سازد. پیدا کردن یک فرصت و یک ایده نیاز به یک تفکر نوآور و خلاق دارد، تفکری که بتواند به عمل منتهی شود. کارآفرین با پذیرش ریسک و مقابله با عدم قطعیت‌های موجود در ابتدای راه، باید بتواند با حداقل منابع موجود ارزشی ایجاد کند که دیگران متقاضی آن شوند. یعنی ارزشی ایجاد کند که مشتریان حاضر باشند برای آن پول پرداخت کنند. این‌گونه می‌تواند برای توسعه کسب‌وکار خود اقدام به استخدام افرادی نماید که در مسیر رشد و پیشرفت کسب‌وکارش یاری‌رسان او باشند.

هوش کارآفرینی مجموعه‌ای از مهارت‌های نرم و ذهنی است که کارآفرینان می‌توانند آن‌ها را یاد گرفته و در خود نهادینه کنند، یعنی تبدیل به یک عادت کنند تا بتوانند در مسیر سخت کارآفرینی با کمک آن توانمندی‌ها بر موانع فائق آیند. هوش کارآفرینی می‌تواند در هر فردی ایجاد شود. هر فردی که تمایل داشته باشد وارد دنیای کارآفرینی شود می‌تواند آن را فرا بگیرد. هوش کارآفرینی چیزی است که باید با تمرین و ممارست در فرد تبدیل به یک عادت شود. هوش کارآفرینی باعث تغییر سبک زندگی انسان معمولی به یک انسان کارآفرین می‌شود و باعث رشد و ارتقاء سطح زندگی افرادی است که دوست دارند زندگی متفاوتی نسبت به گذشته خود داشته باشند.

هوش کارآفرینی شامل چهار حوزه مهارتی زیر است:

مهارت‌های فردی

مهارت‌های ارتباطی

مهارت‌های تیمی

مهارت‌های عمومی

و هر کدام از این حوزه‌ها شامل تعدادی از مهارت‌هایی است که باعث می‌شوند کارآفرینان بتوانند ارتباطات مؤثرتری با دیگران برقرار کنند و به موفقیت‌های بیشتری دست یابند.

خانواده و کسب و کار

کسب‌وکار هم مانند اداره کردن خانواده است و خانواده هم مانند محیط کسب‌وکار. اگر بگوییم که هوش کارآفرینی فقط برای کارآفرینیان است کمی بی‌انصافی کرده‌ایم. قطعاً هر فردی دوست دارد در زندگی شخصی‌اش هم موفق و خوشبخت باشد. هوش کارآفرینی این خصوصیت را دارد که بر روی زندگی شخصی افراد هم تأثیر مثبتی بگذارد. آموختن مهارت‌هایی که می‌تواند بر روی ارتباطات با اعضای خانواده نقش بسیار مؤثری داشته باشند. پس می‌توان دریافت که هوش کارآفرینی چیزی است که می‌تواند هم بر کسب‌وکارتان تأثیر بگذارد و هم بر روابط خانوادگی‌تان.

 

تاثیر هوش معنوی بر کارآفرینی:

اگر می‌خواهید در کارآفرینی موفق باشید، «هوش معنوی»تان را تقویت کنید! هر چند واژه «هوش معنوی» ممکن است در ذهن بسیاری مفهوم مذهب را تداعی کند ولی حقیقت این است که بین «هوش معنوی» و میزان مذهبی بودن افراد الزاما رابطه‌ای وجود ندارد. در واقع مذهبی بودن به معنای بالا بودن قطعی «هوش معنوی» نیست. «هوش معنوی» مربوط به اعتقاد یا مکتب فکری خاصی نیست بلکه هم‌چون سایر استعداد‌ها و ویژگی‌ها با ما به‌دنیا می‌آید و البته خبر خوب اینکه این نوع هوش قابل افزایش است. دانا زوهر اولین کسی بود که مفهوم «هوش معنوی» را مطرح کرد و به‌صورت کاملا علمی روی آن کار کرد‌. اصلا «هوش معنوی» چیست؟ «هوش‌معنوی» از نگاه عوام همان «حس ششم» است. «هوش معنوی» خودآگاهی عمیقی است که در آن فرد هرچه بیشتر از جنبه‌های درونی‌اش آگاه می شود. مطالعه‌ای که در سال 2014 انجام شده‌است، نشان می‌دهد، ابعاد «هوش معنوی» می‌تواند به‌میزان 92.9% درموفقیت کارآفرینان تاثیر داشته باشد. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که بُعد معنوی‌شان قوی‌تر است، به‌لحاظ ویژگی‌هایی چون: خلاقیت، بهره‌وری، انعطاف‌پذیری، تعهد و رضایت‌مندی از شغل‌ و‌... وضعیت بهتری دارند. اگر می‌خواهید در کارآفرینی موفق باشید، «هوش معنوی»‌تان را تقویت کنید! از آنجایی که این ویژگی‌ها در مسیر کسب و کار به کمک کارآفرین می‌آیند بنابراین می‌توان نتیجه گرفت «هوش معنوی» برای افرادی که علاقه دارند ویژگی‌های کارآفرینانه را در خود پرورش دهند گزینه‌ای مناسب است. همان‌طورکه در بعضی از تحقیقات به‌صراحت بیان شده است: افرادی که از ‌«هوش معنوی» بالاتری برخوردارند، از ویژگی‌های کارآفرینانه و روحیه‌ی کارآفرینی‌ بیشتری هم برخوردارند.

چه‌طور می‌توان «هوش معنوی» را در خود تقویت کرد؟

William Frank Diedrich معتقد است، تفکر، دعا، مراقبه، تامل و آگاهی از افکار و احساسات از جمله ابزارهایی هستند که فرد می‌تواند به کمک آنها «هوش معنوی»‌اش را پرورش دهد. او می‌گوید: برای برخورداری از «هوش معنوی» ضروری نیست که فرد مذهبی باشد، اما ضروری است که باور داشته باشد وجودی برتر از شخصیت او وجود دارد. هنگامی که شخص به افکار ناشی از بصیرت خود که به ذهنش سرازیر می‌شود، گوش داده و پاسخ می‌دهد، هنگامی که از خود فراتر می‌رود و به دیگران گوش می‌دهد، هنگامی که خود را با خویشتن برترش می‌شناسد، «هوش معنوی»‌اش رشد می‌کند.

منابع:

Hassanzarei.com

Modirinfo.com

 


و خوب می دانی وقتی کاری را شروع می کنی که صحیح است و راهی را که می روی و حرفی که می زنی برای رضای خداست، نتیجه اش قطعا عالی است، هرچند که ظواهر، آن را بپوشانند زیرا یقین داری که روزی خورشید، رخ از حجاب بر خواهد گرفت و چشمان غافلان و ظاهر بینان را به روی حقیقت خواهد گشود. چون ایمان داری که هر کس سرانجام راه به خدا واگذاشت، خدا او را تنها نگذاشت و هر که دستش را به دست او داد از این آشفته بازار،که گم گشتگانش بسیارند، به سلامت باز آمد.(دکتر آزمندیان)

تمام محتوای ما دارای منابع مشخص می باشد و استفاده از مقالات ما با درج منبع و لینک سایت مجاز است. هر گونه سوء استفاده از نام مجله حنانه خلاف قوانین بوده و پیگرد قانونی دارد. محتوای مجله طبق قوانین جمهوری اسلامی می باشد.

*************************************
محتوا نویسان:پریسا پروین و لیلا واحد

=