مجله اینترنتی حنانه
سلامت، پوست و زیبایی، تناسب اندام، پزشکی و دارویی

اکسی توسین (Oxytocin Hormone) توسط غده هیپوتالاموس تولید می شود و در غده هیپوفیز ذخیره می شود. هیپوتالاموس با تاثیر گذاری بر روی هیپوفیز نقش موثری در بروز و کنترل احساسات و هیجانات ما دارد. در واقع این مغز ما هست که کنترل احساسات ما را بدست دارد نه قلبمان. درست است در داستان ها و حرف های احساسی حرف از دل می زنیم مثلا می گوییم دلم برایت تنگ شده یا دلم گرفته است یا... اما واقعیت این است که مغزمان باعث شده به یاد کسی باشیم یا احساس ناراحتی به ما دست دهد. اما از آنجایی که گفتن مغزم برایت تنگ شده یا مغزم گرفته جمله جالبی نیست ترجیح می دهم من هم همچنان بگویم دلم تنگ شده! 

هورمون اکسی توسین در بین محققین به نام هورمون عشق و احساس، هورمون بالابرنده اعتماد، هورمون دوستی و همدلی با دیگران، هورمون کاهنده اضطراب و استرس و هورمون افزایش دهنده ارتباط اجتماعی شناخته شده است. تحقیقاتی برای بهبود روابط اجتماعی افراد دارای اختلال اتیسم  نیز با اثر بخشی اکسی توسین صورت گرفته که خود این موضوع مبحثی جدا و بحث برانگیز است. و همچنان تحقیقات در مورد این هورمون و تاثیر های شگفت انگیز آن در دنیا ادامه دارد. اما نکته ای که مورد بحث ما هست تاثیر این هورمون در به وجود آمدن عشق و روابط احساسی است.

هورمون

بهتر است از ابتدای تولد شروع کنیم زمانی که کودکی متولد می شود. زمانی که یک زن زایمان می کند اکسین توسین باعث انقباض رحم و زایمان می گردد و خونریزی بعد از زایمان را کنترل می کند. همچنین این اکسی توسین است که باعث می شود با وجود فشار و سختی بسیار مادر عاشقانه به فرزندش شیر دهد و او را دوست بدارد. بعد از زایمان این هورمون به مقدار زیادی در زنان شیر ده تولید و موجب ترشح شیر از سینه های مادر می شود و اینگونه عشق مادر و فرزند آغاز می گردد. 

به دلیل تاثیر بسیار مهم اکسی توسین در زایمان از آن به صورت دارو به منظور القاء با تشدید انقباضات رحمی در هنگام زایمان، جلوگیری و درمان خونریزی پس از زایمان، درمان سقط ناقص و سقط های درمانی، کاهش خروج شیر، تشخیص دیسترس جنینی و تشخیص عدم کفایت رحمی  جفتی به کار می رود.

و ما آشنا شدن با این هورمون دوست داشتنی را مدیون دانشمندی به نام دو وینیو درسال 1955 برای جداسازی، شناسایی ساختار و سنتز کلی پپتید حلقه ای اکسیتوسین که برنده جایزه نوبل شیمی شد هستیم.

 

مادر

 

حالا که متوجه نقش مهم اکسی توسین در روابط و اخلاق شدیم بهتر است روش های افزایش اکسی توسین را بدانید. اگر احساس می کنید رابطه شما با همسرتان سرد شده بهتر است این هورمون را فراموش نکنید!

صحبت کردن، تعریف کردن از همسرتان و نگاه محبت آمیز و گوش دادن به حرف های همسرتان موجب افزایش اکسی توسین می شود و هر چه بیشتر سعی کنید توجه مثبت به همسرتان داشته باشید به افزایش این هورمون در مغز خود کمک خواهید کرد.

پس سوال اینجاست که چگونه می توان میزان اکسی توسین خود را در هنگام تعامل با دیگران افزایش داد و در نتیجه افزایش همدلی و محبت نسبت به آنها افزایش پیدا کرد؟

شما می توانید لیستی از کارهایی که دوست دارید بنویسید هر کاری که فکر می کنید حالتان را خوب می کند. مانند ورزش کردن باید بگویم ورزش هم تاثیر خوبی بر افزایش اکسی توسین دارد. هدیه خریدن برای دوست یا همسرتان، انجام مراقبه و مدیتیشن  و... هر کاری احساس بسیار خوبی به شما می دهد. همچنین طبق تحقیقات بوسیدن و در آغوش کشیدن فرزندانتان باعث می شود ترشح اکسی توسین در مغز آنها بیشتر شود و در نتیجه این امر به آرامش و شادابی کودکتان کمک خواهد کرد.

در آغوش کشیدن کودکان

نویسنده:لیلا واحد

 


و خوب می دانی وقتی کاری را شروع می کنی که صحیح است و راهی را که می روی و حرفی که می زنی برای رضای خداست، نتیجه اش قطعا عالی است، هرچند که ظواهر، آن را بپوشانند زیرا یقین داری که روزی خورشید، رخ از حجاب بر خواهد گرفت و چشمان غافلان و ظاهر بینان را به روی حقیقت خواهد گشود. چون ایمان داری که هر کس سرانجام راه به خدا واگذاشت، خدا او را تنها نگذاشت و هر که دستش را به دست او داد از این آشفته بازار،که گم گشتگانش بسیارند، به سلامت باز آمد.(دکتر آزمندیان)

تمام محتوای ما دارای منابع مشخص می باشد و استفاده از مقالات ما با درج منبع و لینک سایت مجاز است. هر گونه سوء استفاده از نام مجله حنانه خلاف قوانین بوده و پیگرد قانونی دارد. محتوای مجله طبق قوانین جمهوری اسلامی می باشد.

*************************************
محتوا نویسان:پریسا پروین و لیلا واحد

=