مجله اینترنتی حنانه
سلامت، پوست و زیبایی، تناسب اندام، پزشکی و دارویی

آکنه نوعی بیماری پوستی التهابی و مزمن است که با ظاهر شدن جوش سرسیاه، برآمدگی، کیست و دیگر انواع جوش شناخته می‌شود. صورت، گردن، شانه‌ها، قفسه سینه و کمر مناطقی از بدن هستند که بیشتر دچار عارضه ی پوستی آکنه می‌شوند زیرا در این نواحی بیشترین تعداد غدد چربی پوست وجود دارد. اما علت ایجاد آکنه این است که غدد چربی‌ پوست به‌ دلایل‌ نامعلوم‌ دچار انسداد می‌شود، اما احتمالا تغییرات‌ هورمون های‌ جنسی‌ در دوران‌ نوجوانی‌ نیز در ایجاد اکنه نقش‌ دارد. وقتی‌ که‌ چربی‌ داخل‌ غدد چربی‌ نتواند به‌ بیرون‌ پوست‌ راه‌ یابد، این‌ چربی‌ تجمع‌ یافته‌ و توسط‌ باکتری هایی‌ که‌ بطور طبیعی‌ در غده‌ وجود دارند عفونی‌ می‌شود. برخلاف‌ برخی‌ عقاید رایج ، عواملی‌ چون‌ عدم‌ رعایت‌ پاکیزگی‌ یا غذاها نقشی‌ در ایجاد آن‌ ندارند. البته‌ تمیزی‌ می‌تواند آن‌ را تخفیف‌ دهد، اما فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری هیچ‌ تأثیری‌ روی‌ آن‌ ندارد.

علت و درمان جوش های سر سیاه

از علائم‌ شایع‌ آکنه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نقاط‌ سر سیاه‌ به‌ اندازه‌ سر سوزن‌

نقاط‌ سر سفید شبیه‌ نقاط‌ سر سیاه‌

جوش‌های‌ کوچک‌ چرکی‌

قرمزی‌ و التهاب‌ در اطراف‌ جوش ها

در آکنه شدید ممکن‌ است‌ کیست‌ و آبسه‌ دیده‌ شود. کیست به‌ صورت‌ تورمی‌ بزرگتر و سفت‌تر از جوشهای‌ معمولی‌ در پوست پدیدار می‌شود. آبسه‌ نیز به‌ صورت‌ یک‌ ناحیه عفونی‌ متورم‌ ،ملتهب‌ و دردناک‌ به‌ هنگام‌ لمس‌ و حاوی‌ چرک‌ است.

 

علل‌ آکنه

-         عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ ی خطر آکنه

-         مواجهه‌ با هوای‌ بسیار گرم‌ یا سرد

-         استرس

-         پوست‌ چرب‌

-         اختلالات‌ غدد درون‌ ریز

-         استفاده‌ از بعضی‌ داروها مثل‌ کورتیزول، هورمون های‌ مردانه‌، یا قرص‌های‌ ضد بارداری‌

-         سابقه خانوادگی‌ آکنه‌

-         بعضی‌ مواد آرایشی‌

 

روش‌های پیشگیری از ایجاد جوش

می توان گفت علت اصلی ایجاد این لکه‌ها تجمع سلول‌های مرده در سطح پوست، مسدود شدن روزنه‌ها، همراه بازیادی تولید چربی در پوست است. بنابراین تمیز کردن صحیح پوست در پیشگیری از ایجاد آنها موثر است. نکته مهم اینکه هیچ‌گاه شب با آرایش نخوابید و حتماً قبل از خوابیدن پوست خود را تمیز کنید. البته توجه داشته باشید که تمیز کردن بیش از حد پوست (بیشتر از روزی دوبار) نیز موجب تحریک و ترشح بیش از حد چربی و تشدید دانه‌های سرسیاه می‌شود.

استفاده از یک صابون و پاک کننده ملایم نیز بسیار مهم است؛ به خصوص در افراد مستعد آکنه، زیرا موجب حذف سلول‌های مرده از روی پوست می‌شود. همیشه آب زیادی بنوشید و پوست خود را هیدراته نگه دارید. خوردن غذاهای چرب و استفاده از کرم‌ها با پایه چرب را به‌طور کلی فراموش کنید. فراموش نکنید دوش آب گرم و بخار موجب شل شدن چربی محل و باز شدن روزنه‌های مسدود پوست می‌شود.

وقتی که سموم مازاد و بیش از حد بر روی روزنه های پوستی شما قرار بگیرد، باعث به وجود آمدن کومدن می شود و این کومدن ها به مرور زمان بر روی پوست تغییر شکل می دهند و تبدیل به نقاط و جوش های سر سیاهی می شوند که شما را آزار می دهند. بنابراین لازم است که به فکر پوست خود باشید قبل از اینکه تمام نواحی پوست صورت شما با این نقاط سیاه رنگ پوشیده شود و مسلما از زیبایی و اعتمادبنفس شما بکاهند .

اما چه باید کرد؟

·        هر روز پوست خود را در چند نوبت بشویید.

·        اگر در طول روز آرایش می کنید، شب هنگام و قبل از اینکه به بستر بروید حتما پوست خود را کاملا با صابون یا شیر پاک کن تمیز کنید تا پوست شما در شب استراحت کند و روزنه های پوست شما نفس بکشند.

·        از استعمال کرم هایی که پوست را خیلی خشک یا چرب می کنند اجتناب کنید.

·        جوش های صورت و یا نقاط سر سیاه را مدام و پشت سر هم فشار ندهید زیرا ممکن است جای جوش ها تا مدت ها بر پوست شما باقی بماند.

·        به مدت طولانی در معرض نور آفتاب مستقیم قرار نگیرید زیرا باعث بوجود آمدن جوش های سر سیاه می شوند.

·        اگر می خواهید همیشه پوست تان شفاف باشد توصیه اکید می کنیم که هفته ای یک یا دو بار از ماسک و ماساژهای صورت استفاده کنید تا عضلات و روزنه های پوست صورت تان نفس بکشند و همین طور از آلودگی هایی که با آنها مواجه هستید رهایی یابند.

 

درمان جوش های سر سیاه

اگر پوست‌تان‌ چرب‌ است‌، آن‌ را تمیز نمایید و به‌ آرامی‌ صورت‌ خود را با صابون‌ غیرمعطر برای‌ 5 - 3 دقیقه‌ ماساژ دهید. اما نواحی‌ شدیدا جوش‌دار و دردناک‌ را ماساژ ندهید (زیرا باعث‌ گسترش‌ عفونت‌ می‌شود). پوست‌ را به‌ آرامی‌ تمیز کنید. صورت‌ خود را 2 - 1 دقیقه‌ بشویید.گاهی‌ صابون‌ آنتی‌باکتریال‌ کمک ‌کننده‌ است‌. پس‌ از شستشوی‌ پوست‌ از الکل‌ برای‌ پاک‌ کردن‌ چربی‌ استفاده‌ نمایید. هر روز حوله‌ صورت‌ را عوض‌ نمایید. باکتری ها این‌ توانایی‌ را دارند که‌ به‌ سرعت‌ در حوله‌های‌ مرطوب‌ رشد کنند.

پس‌ از ورزش‌ شدید، عرقتان‌ را بشویید و در اسرع‌ وقت‌ چربی‌ صورت‌ را پاک‌ کنید. از مواد آرایشی‌ روغنی‌ سنگین‌ استفاده‌ نکنید. مواد آرایشی‌ غیر روغنی‌ نازک‌ که‌ به‌ صورت‌ لوسیون‌ هستند بسیار بهتر هستند.

·        از مصرف‌ مرطوب‌کننده‌ها خودداری‌ نمایید مگر با نظر پزشک.

·        به‌ هیچ‌ وجه‌ پوست خود را فشار ندهید، نخارانید، یا مالش‌ ندهید.

·        زمانی‌ که‌ پوست‌ با این‌ حرکات‌ آسیب‌ ندیده‌ باشد بهتر و زودتر خوب‌ می‌شود. البته‌ پزشک‌ ممکن‌ است‌ بسته‌ به‌ صلاحدید، نقاط‌ سر سیاه‌ را بردارد.

·        با تشخیص پزشک‌ مقداری‌ در معرض‌ اشعه ماوراء بنفش قرار بگیرید.

·        کسانی که پوست آکنه ای دارند از صابون های اسیدی باید استفاده کنند. استفاده از این نوع صابون، تا حدودی به درمانشان کمک می کند.

 

درمان جوشهای سرسیاه بینی به روش خانگی

 

یک روش برای درمان جوشهای سرسیاه استفاده از پوست خیار است . پوست خیار را حدود 25 دقیقه روی پوستتان قرار دهید . این کار هم جوشهای سرسیاه را پاک میکند و هم سبب کمرنگ شدن لکه های آکنه می شود. دانه های شنبیله را اسیاب کنید و با کمی اب مخلوط کنید . خمیری بدست می اید . این خمیر را هر شب 10 دقیقه روی جوشهای سر سیاه بگذارید و سپس با اب گرم بشوید. همچنین می توانید یک قاشق مرباخوری دارچین و سه قاشق غذا خوری عسل را با هم ترکیب کنید و روی جوشهای سر سیاه بگذارید.

 

 

 

·        برای درمان جوشهای سرسیاه در داروخانه ها نوارهایی وجود دارد که می توانید انها را روی جوشها زده و سپس بکنید. کمی عسل را داغ کنید و روی جوش ها بزنید. وقتی دیدید جوش ها شل شده اند آنها را کمی فشار دهید تا بیرون بیایند.

·        یکی از بهترین لایه بردارهای طبیعی پوست جودوسر است. به همین دلیل میزان فروش جو دوسر خیلی افزایش یافته است. دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است که از آسیب رادیکالهای آزاد به پوست جلوگیری میکند و موجب حذف جوشهای سرسیاه میشود.

·        دوغ یکی از بهترین راههای خانگی است که نه تنها موجب حذف جوشهای سرسیاه میگردد، بلکه لکها را از بین میبرد. نکته مثبت آن این است که مثل آبلیمو حس سوزش ندارد. دوغ دارای اسیدلاکتیک است که این ماده برای لایه برداری شیمیایی پوست و درمان جوش سرسیاه مفید است. هم میتوان دوغ را مستقیم روی پوست قرار دهید و یا اینکه یک ماسک ترکیبی با افزودن 4 قاشق دوغ به 2 قاشق آب گوجهفرنگی به دست آورید، این ماسک را روی پوست قرار داده و بعد از 15 دقیقه پوست خود را بشویید.

·        خواص شگفت انگیز زرد چوبه در شفاف کردن پوست آن را به یکی از درمانهای خانگی برای رفع جوشهای سرسیاه تبدیل کرده است. مادهی فعال موجود در زردچوبه کورکومین است که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و از سلولهای پوست در برابر رادیکالهای آزادی که جوشهای سرسیاه را ایجاد میکنند محافظت میکند.

·        به روشهای سنتی روی آورید، چوب صندل خیلی مفیدتر از چیزی است که فکرش را کنید. این چوب خاصیت ضدعفونی کنندگی حیرتانگیزی دارد و با حذف جوشهای سرسیاه از پیری زودرس پوست جلوگیری میکند. شما میتوانید پودر آمادهی این چوب را با گلیسیرین و آب ترکیب کرده و روی پوست قرار دهید.

·        ماهیت اسیدی آب پیاز برای حذف جوشهای سرسیاه از صورت شما عالی است. پیاز صورت شما را به صورت طبیعی روشن میکند و خواص سفیدکنندگی بالایی دارد. یک پیاز را ببرید، آب آن را بگیرید، سپس با یک پنبه آن را روی صورت خود بمالید.

·        روغن کرچک دارای اسید چرب ضروری بوده که به بافت پوست نفوذ می کند و اسکار و جای زخم را درمان میکند. همچنین با داشتن امگا 3 در کنار اسید چرب تقویت رشد سلولهای سالم پوست را به دنبال دارد. علاوه بر این با ایجاد رطوبت پوست از جوشهای سرسیاه جلوگیری کرده و اجازه نمیدهد پوست شادابی خود را از دست دهد.

·        مقدار کمی عسل گرم شده را روی پوست خود قرار دهید و پس از اینکه دانه‌های سرسیاه کمی شل شدند، با کمی فشار آنها را به بیرون برانید.

·        برای درمان جوش های سر سیاه بینی ماسک ماست روی صورت خود قرار دهید. ماست کمک        می کند تا منافذ باز شود، لایه برداری انجام شود و روغن اضافی جذب شود.

·        یک قاشق غذاخوری از ماست معمولی را بردارید و آن را به طور مساوی روی صورت خود بمالید.این را برای مدت 15 دقیقه روی پوست خود بگذارید و سپس با  آب سرد آن را بشویید.

داروها

آنتی بیوتیکها ، خوراکی‌ و موضعی‌، برای‌ مبارزه‌ با عفونت تزریق‌ کورتیزون به‌ داخل‌ ضایعات بنزیل پراکسید 5/2% ، 5% یا 10% ممکن‌ است‌ کمک‌کننده‌ باشد. رتین‌ ـ آ باعث‌ افزایش‌ حساسیت‌ پوست‌ به‌ آفتاب‌ می‌شود.

آکوتان‌ نیز باعث‌ افزایش‌ حساسیت‌ پوست‌ به‌ آفتاب‌ می‌شود و حداقل‌ سه‌ ماه‌ مانده‌ به‌ شروع‌ بارداری‌ مصرف‌ آن‌ باید متوقف‌ شود.

رژیم‌ غذایی‌

غذا علت‌ آکنه‌ نیست‌، اما بعضی‌ غذاها آن‌ را بدتر می‌کنند. یادداشتی‌ از غذاهایی‌ که‌ می‌خورید داشته‌ باشید. برای‌ اینکه‌ بفهمید به‌ کدام‌ غذا حساسیت‌ دارید، آن‌ غذاهایی‌ را که‌ شک‌ دارید آکنة‌ شما را بدتر می‌کنند از رژیم‌ خود حذف‌ کنید. بعد آنها را دوباره‌ یکی‌ یکی‌ به‌ رژیم‌ غذایی‌ اضافه‌ نمایید. اگر مشخص‌ شد که‌ آکنه‌ 3-2 روز بعد از اضافه‌ کردن‌ یک‌ غذا تشدید می‌شود، آن‌ غذا را به‌ کلی‌ از رژیم‌ خود حذف‌ کنید. اما اگر این‌ اتفاق‌ نیفتاد، می‌توانید آن‌ را در رژیم‌ غذایی‌ نگاه‌ دارید. آکنه‌ معمولاً در تابستان‌ بهتر می‌شود، بنابراین‌ بعضی‌ غذاها را که‌ در زمستان‌ نمی‌توان‌ خورد شاید بتوان‌ در تابستان‌ استفاده نمود.

درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر خود شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده تان‌ دچار آکنه‌ است‌. اگر دچار علایم‌ جدید و نامنتظره‌ شده اید. توجه‌ کنید که‌ داروهای‌ مورد استفاده‌ برای‌ درمان‌ ممکن‌ است‌ باعث‌ عوارض‌ جانبی‌ شوند.

منابع:

دانشنامه رشد

آسان طب

سیمرغ

پارسی طب

 


و خوب می دانی وقتی کاری را شروع می کنی که صحیح است و راهی را که می روی و حرفی که می زنی برای رضای خداست، نتیجه اش قطعا عالی است، هرچند که ظواهر، آن را بپوشانند زیرا یقین داری که روزی خورشید، رخ از حجاب بر خواهد گرفت و چشمان غافلان و ظاهر بینان را به روی حقیقت خواهد گشود. چون ایمان داری که هر کس سرانجام راه به خدا واگذاشت، خدا او را تنها نگذاشت و هر که دستش را به دست او داد از این آشفته بازار،که گم گشتگانش بسیارند، به سلامت باز آمد.(دکتر آزمندیان)

تمام محتوای ما دارای منابع مشخص می باشد و استفاده از مقالات ما با درج منبع و لینک سایت مجاز است. هر گونه سوء استفاده از نام مجله حنانه خلاف قوانین بوده و پیگرد قانونی دارد. محتوای مجله طبق قوانین جمهوری اسلامی می باشد.

*************************************
محتوا نویسان:پریسا پروین و لیلا واحد

=